Aby przenieść się do batuty danej osoby, proszę kliknąć nazwisko

Adams G.

G. Adams, dyrygent (?). W zbiorach J.S. Witkiewicza zachowała się batuta (nr JSW 65) z dedykacją dla G. Adamsa od członków Juvenile Orange Association.

Arlt

Arlt – nazwisko dyrygenta, prawdopodobnie francuskiego, prowadzącego polski chór im. Feliksa Nowowiejskiego w Oignies we Francji. Zob. Chór im. Feliksa Nowowiejskiego w Oignies.

Band of Hope

Band of Hope -

Bareham, R.

Dyrygent angielski, absolwent Royal College of Organists.

Barlow, Howard

Howard Barlow, (1892 Plain City, 1972 Danbury), dyrygent amerykański.

Barron J.W.

J.W. Barron, dyrygent (?) działający w Wielkiej Brytani, którego batuta z 1921 r. z dedykacją od St. James Choral Society (towarzystwa chóralnego przy kościele św. Jakuba, bez podanej miejscowości) zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 87). Być może tożsamy z J.W. Barronem, powołanym w 1905 r. na stanowisko chórmistrza w kościele św Jana (St. John’s Church), w Upper Edmonton (dzielnicy Londynu).

Bibliografia: Church and Organ Music Source, „The Musical Times”, vol. 46: 1905, nr 747, s. 317 [dostęp: JSTOR 12.2017].

Battle F.

F. Battle, dyrygent działąjący w Wielkiej Brytanii. W kolekcji J.S. Witkiewicza zachowała się batuta (nr JSW 48) która według dedykacji została podarowana dyrygentowi za zdobycie drugiej nagrody w konkursie muzycznym na festiwalu Eisteddfod (poświęconym kulturze walijskiej) w Bolton w 1906 r.

Berg, C.

Dyrygent

Bernhardt, O.K.

Dyrygent

Black, Frank

Dyrygent

Blackburn, Albert

Dyrygent

Bower, Clark H.

Clark H. Bower, prawdopodobnie dyrygent chóru Ushers Glee Club (miejscowość nieznana), od którego otrzymał w 1929 r. batutę, która zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 103).

Bran, Anna R.

Anna R. Bran, dyrygentka działająca prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii, związana z zespołem Kościoła Metodystycznego Waterloo (Waterloo Methodist Church), od którego otrzymała batutę w 1916 bądź 1918 r.

Brereton, W.J.

Dyrygent

Brooke, Lady

Bliżej nieznana dyrygentka

Brooke, Margaret

Margaret Brooke, zwana także Lady Brooke, królowa (rani) Sarawaku, żona radży Sarawaku

Brown, D.A.

Dyrygent

Chór im. F. Nowowiejskiego w Oignies

Chór im. F. Nowowiejskiego w Oignies (także nazywany Koło Śpiewacze „Chór Nowowiejski” itp.), chór powstały w 1924 r. w polskiej parafii w północnej Francji (sama parafia została założona w 1922 r.). Parafianami i członkami chóru byli polscy emigranci, na ogół górnicy przybyli do Francji z Westfalii po I wojnie światowej. Prawdopodobnie głównym repertuarem chóru były śpiewy kościelne wykonywane w parafii. W zbiorach Jana Stanisława Witkiewicza zachowała się batuta (nr JSW 23), podarowana dyrygentowi Arltowi przez członków chóru Nowowiejski w Oignies w 1929 r.

Clapp, Edward

Dyrygent

Clayton, J.W.

Dyrygent

Conway, D.R.

Dyrygent

Copeland, F.

Dyrygent

Cowen, Arthur

Dyrygent

Bibliography: The Musical Times, Vol. 51, No. 807 (May 1, 1910), p. 311, JSTOR: https://www.jstor.org/stable/pdf/906323; Vol. 52, No. 815 (Jan. 1, 1911), p. 37: JSTOR http://www.jstor.org/stable/906585; Vol. 54, No. 848 (Oct. 1, 1913), p. 662: http://www.jstor.org/stable/907428

Crooks J.F.

J.F. Crooks, dyrygent chóru kościelnego baptystów (?). W kolekcji J.S. Witkiewicza zachowała się batuta (nr JSW 67) z dedykacją dla J.F. Crooksa od przyjaciół baptystów z Jarrow (miasto w Wielkiej Brytanii) z datą 5 maja 1882 r.

Davenport, W.W.

W.W. Davenport, dyrygent z okrętu brytyjskiej marynarki wojennej HMS Endymion, który prowadził koncert połączonych orkiestr floty w ogrodach publicznych [w Weymouth?] 23 sierpnia 1895 r. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymał od władz Weymouth i Melcombe Regis batutę, zachowaną w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 34).

Dobson W.H.

W.H. Dobson, dyrygent którego batuta podarowana przez The Brunswick House Musical Society w 1896 r. zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 99).

Done W.A.

W.A. Done

Evans B.

B. Evans, dyrygent działający w Walii w XIX w. W kolekcji J.S. Witkiewicza zachowała się batuta z 1893 r. z dedykacją w języku walijskim dla B. Evansa od zespołu (o nazwie Gobeithlu?), związana prawdopodobnie z kaplicą Caersalem Newydd, zbudowaną w XIX w. w pobliżu Swansea w Walii. W kaplicy tej w XIX i XX w. odbywały się koncerty, sprawozdawane w prasie muzycznej.

Bibliografia: Music in the Provinces Source, „The Musical Times”, vol. 62: 1921, nr 938; Music in Wales, „The Musical Times”, vol. 66: 1925, nr 987 [JSTOR, dostęp 12.2017].

Evans Marie

Marie Evans, bliżej nieznana dyrygentka działająca prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii, której batuta z dedykacją od chóru z datą 20 stycznia 1914 r. zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 75).

Eyre, E.W.

Dyrygent angielski

Farquhar James H.

Firchow A.

A. Firchow, dyrygent działający w XIX w. na terenie Prus. W kolekcji K. Słowińskiego (KS 3) zachowała się batuta z dedykacją dla dyrygenta od członkiń niemieckiego Towarzystwa Ojczyźnianego Kobiet w Świnoujściu (niem. Swinemünde) w 1892 r. (dalsza historia batuty w karcie obiektu).

Foster, John

Dyrygent

Bibliography: The Musical Times, Vol. 78, No. 1131 (May, 1937), p. 462, JSTOR: http://www.jstor.org/stable/921925; Weymouth CHoral Society, http://www.weymouthchoralsociety.org.uk

Gamble, F.

F. Gamble, dyrygent i nauczyciel, działający prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii. Jego batuta z 1927 r. z dedykacją od studentów zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 18).

Garfit M.E.

M.E. Garfit, dyrygent zespołu Partney Competition Choir, którego pamiątkowa batuta z 1903 r. zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 69).

Gauthier, J.R.

J.R. Gauthier, dyrygent

Gerzabeck

Gerzabeck, dyrygent niemiecki

Goadby I.F.

Dyrygent

Górzyński, Zdzisław

Dyrygent

Gray, Alex

Alex Gray, dyrygent działający w Wielkiej Brytanii. Ok. 1912 r. kierował Orkiestrą Dętą Kopalni Węgla w Banknock w Szkocji. W zbiorach J.S. Witkiewicza zachowała się batuta podarowana mu przez uczniów z tej orkiestry (nr JSW 104).

Greenwood E.

E. Greenwood,

Griebe, Wilhelm

Dyrygent towarzystwa chóralnego "Oberspree"

Hagemann

Dyrygent

Hambleton G. A.

Dyrygent

Hancock, Charles

Dyrygent

Harland, Harry

Dyrygent

Higham S.

S. Higham,

Hormann, Carl

Dyrygent

Horowitz, Richard

Richard Samuel Horowitz (ur. 3 II 1924 w Nowym Jorku, 2 XI 2015), muzyk, perkusista oraz wybitny twórca batut dyrygenckich. Pracował w Nowym Jorku, swoje wyroby sygnował własnym nazwiskiem "R. Horowitz". Kilka spośród jego batut zachowało się w kolekcji Janusza Marynowskiego.

Jackson, W.F.W.

Organista, absolwent Oxfordu

Januszewski, Antoni

Jones, J.

Dyrygent

Karn F.S.

angielski dyrygent z przełomu XIX i XX w., dyrygent chóru London College of Music, od którego otrzymał pamiątkową batutę.

Kirkland, J.P.

J.P. Kirkland, dyrygent

Koch, Carl

Dyrygent [batuta z synagogi]

Kohr (?), W.H.

W.H.(?) Kohr (?), bliżej nieznany dyrygent angielski lub amerykański; jego nazwisko jest widoczne na dedykacji batuty, zachowanej w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 98).

Lemoine I.

I. Lemoine, dyrygent belgijski

Lisle, John

Dyrygent

Mankielewicz, Michał

Michał Mankielewicz (Monkielewicz), znany złotnik warszawski.

Marshman W.F.

W.F. Marshman, bliżej nieznany dyrygent działający prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii, którego pamiątkowa batuta, podarowana mu przez członków jego zespołu w styczniu 1905 r. zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 81).

Marx, Wilhelm

Dyrygent niemiecki

Michałowski, Aleksander

Mikitiuczek, Mikołaj

Mikołaj Mikitiuczek (ur. w Węgrowie ok. 1891, zm. 28 VII 1949, pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Siedlcach), muzyk, dyrygent o znaczeniu lokalnym. W okresie międzywojnia dyrygował orkiestrą strażacką. W czasie II wojny poszukiwany przez gestapo. Jego batuta, podarowana przez córkę dyrygenta, zachowała się w zbiorach Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Bibliografia: Informacje Katarzyny Wodarskiej-Ogidel (Muzeum Teatralne) na podst. m.in. informacji córki M. Mikitiuczka; strona internetowa cmentarza w Siedlcach: www.polski-cmentarz.pl/siedlce/grobonet/start.php?id=detale&idg=2023332&inni=0&cinki=1

Moniuszko, Stanisław

Stanisław Moniuszko (ur. 5 V 1819 w Ubielu k. Mińska, zm. 4 VI 1872 w Warszawie), wybitny polski kompozytor, dyrygent oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagog.

Moodie, James

James Moodie, dyrygent działający w Szkocji pod konie XIX w. 

Müller

Müller (imię nieznane), Stabstrompeter -

Murphy H.

Dyrygent

Newman, Ebenezer

Ebenezer Newman (Ebenezer Newman & Co.), złotnik działający w Londynie na przełomie XIX i XX w.

NIcholas, A.

Dyrygent

Paderewski, Ignacy Jan

Palmer, H.R.

Dyrygent

Parker, James

James Parker, dyrygent

Pemberton J.

J. Pemberton, dyrygent działający w Wielkiej Brytanii na przełomie XIX i XX w. Jego pamiątkowa batuta z 1901 r. dedykacją od członków zespołu The Diamond Jubilee Band zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 95).

Piotrowski, Michał

Quattrini, Jan

Jan Quattrini (ur. 13 V 1822 w Brescii we Włoszech, zm. 10 IV 1893 w Warszawie), dyrygent oper i orkiestr symfonicznych, flecista, pedagog. Wykształcony w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Mediolanie, w wieku zaledwie 17 lat został dyrygentem opery w Mantui. Do 1840 r. działał we Włoszech, następnie w Berlinie. Od 1843 r. działał w Warszawie, początkowo jako dyrygent trupy operowej Evasia Rocca występującej w Teatrze Wielkim, następnie zatrudniony tam na stanowisku dyrygenta chórów. W 1844 r. zastąpił Henryka Karola Litolffa (z jego aprobatą) na stanowisku głównego dyrygenta opery w Teatrze Wielkim, aż do objęcia stanowiska przez S. Moniuszkę. W jego bogatej działalności operowej, w której wiodącą rolę miała muzyka włoska, jest też wystawienie z sukcesem po raz pierwszy w Warszawie Halki Moniuszki i dyrygowanie na premierze 1 I 1858 r. Organizował także koncerty symfoniczne na cele dobroczynne, m.in. wielokrotnie występował jako dyrygent w Salach Redutowych na rzecz studentów Uniwersytetu Warszawskiego (świadectwem tego jest batuta podarowana mu przez wdzięcznych studentów, zachowana w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie). Założył Szkołę Operową przy Teatrze Wielkim, gdzie jako znakomity pedagog wykształcił wielu znanych uczniów. W 1891 r. ze względu na stan zdrowia zakończył działalność w operze, potem jeszcze pełnił funkcję dyrektora muzycznego w kościele Pijarów w Warszawie.

Bibliografia: L.T. Błaszczyk, Dyrygenci polscy i obcy w Polsce działający w XIX i XX wieku, PWM, Kraków 1964

Rees, David

David Rees, dyrygent działający w Walii

Rygier, Edmund

Edmund Rygier, aktor, dyrektor poznańskiego teatru w latach 1900-1910. Przyjaźnił się z I.J. Paderewskim. Jego nazwisko umieszczone jest na dedykacji batuty, podarowanej Paderewskiemu przez aktorów sceny poznańskiej w grudniu 1901 r. (batuta w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie).

Bibliografia: J. Leszczyński, Z pamiętnika aktora, Czytelnik, Warszawa 1958, s. 214-220.

Sheddon, W.

W. Sheddon, dyrygent

Sonnenfeld, Adolf Gustaw

Gustaw Adolf Sonnenfeld (ur. 19 IX 1837 we Wrocławiu, zm. 28 V 1914), dyrygent orkiestr symfonicznych, skrzypek, kompozytor operetek, wodewilów i baletów. Początkowo kształcił się w grze na skrzypcach we Wrocławiu (ówcześnie Breslau, Prusy), gdzie od 13 roku życia pełnił rolę skrzypka w orkiestrach. Od 1954 r. kształcił się w Lipsku w zakresie gry skrzypcowej i kompozycji. W 1857 r. przybył z orkiestrą Emanuela Bacha do Warszawy, gdzie pozostał do końca życia, stając się jednym z najpopularniejszych dyrygentów. Po latach grania w występującej w Warszawie orkiestrze legniczanina Beniamina Bilsego, założył własną Orkiestrę Warszawską, która z powodzeniem występowała w Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie.
Publikował lekkie utwory pod pseudonimem G. Adolfson (np. Jadzia i Władzio na balu: zbiór tańców zupełnie łatwych dla dzieci i początkujących na 4 ręce na fortepian: op. 131, Warszawa [b.r.])
Bibliografia: L.T. Błaszczyk, Dyrygenci polscy i obcy w Polsce działający w XIX i XX wieku, PWM, Kraków 1964; Encyklopedia Muzyki, pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa 2001, Encyklopedia Teatru Polskiego online: www.encyklopediateatru.pl/osoby/61489/adolf-gustaw-sonnenfeld

Spurr, J.W.

Dyrygent

Steel, Alfred

Dyrygent

Strauss, Johann (syn)

Johann Strauss (syn; ur. 25 X 1825 w Wiedniu, zm. 3 VI 1899 w Wiedniu), kompozytor austriacki, syn Johanna Straussa (ojca), kompozytora i dyrygenta. Skomponował ok. 500 utworów, głównie walców wiedeńskich (najsłynniejsze to Nad pięknym modrym Dunajem, Wiedeńska krew, Opowieści Lasku Wiedeńskiego itd.) i operetek (Zemsta Nietoperza, Baron Cygański). Zanim oddał się kompozycji, dyrygował własną orkiestrą, z którą (po połączeniu jej z zespołem zmarłego ojca) odbył podróże artystyczne po Europie i Stanach Zjednoczonych.
W rodzinie Straussów było wielu dyrygentów, poczynając od Johanna (ojca), przez wymienionego wyżej Johanna (syna), jego braci Josefa i Eduarda, aż po syna Eduarda - Johanna Straussa (wnuka), bratanka Johanna (syna). W kolekcji J.S. Witkiewicza zachowała się batuta (nr JSW 118) należąca według tradycji do Johanna Straussa (nie jest jasne, którego). Batuta nosi ślad zaginionej tabliczki z inskrypcją.

Bibliografia: Encyklopedia muzyki, pod red. A. Chodkowskiego, Warszawa 2001.

Summers, Geo[rg]

Summers, Geo[rg?], dyrygent angielski, którego pamiątkowa batuta, podarowana w 1902 r. przez członków chóru [?] o nazwie Bethesda, zachowała się w kolekcji K. Słowińskiego. Inskrypcja na batucie nie podaje miejscowości lub też jest to miejscowość Bethesda w Walii.

Trombini, Cezar

Unger, Rose

Rose Unger, dyrygentka angielska lub amerykańska, której batuta zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 154). Batuta nosi dedykację z 1933 r. od bliżej nieznanej orkiestry G.I., prawdopodobnie z okazji wygranego konkursu.

Veit, Heinrich

Waddell, John Spence

Dyrygent angielski żyjący na przełomie XIX i XX w.

Walther, Major

Dyrygent

Wass F.B.

F. B. Wass, dyrygent, zwycięzca niezidentyfikowanego festiwalu w 1928 r. prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii; jego batuta z dedykacją zachowała się w kolekcji J.S. Witkiewicza (nr JSW 79).

Young, David F.

David F. Young, mało znany dyrygent działający pod koniec XIX w. w Szkocji. W zbiorach Jana Stanisława Witkiewicza zachowała się batuta z dedykacją dla dyrygenta od członków chóru parafialnego szkockiej wsi Haggs (JSW 85).