Batuta klubu alpejskiego

fot. Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa

Nazwa: Batuta klubu alpejskiego; Datowanie: 1891; Kraj: Austria; Miejscowość: Ennsthal i Admont; Materiały: drewno, kość słoniowa, metal; Wymiary: długość 31,4 cm, średnica 1,6 cm; Własność: Kolekcja Jana Stanisława Witkiewicza; Numer inwentarzowy: JSW 119; Informacje o obiekcie:

batuta z uchwytem z kości słoniowej; trzon stożkowy z ciemnego drewna politurowanego, uchwyt cylindryczny z kości słoniowej; pomiędzy nimi metalowy pierścień z inskrypcją; na końcu kościanego uchwytu metalowe okucie zaokrąglone na szczycie, na bokach grawerowany motyw wici roślinnej (z pięciopalczastymi liśćmi przypominającymi bluszcz; taki sam motyw występuje na batucie KS 3 z kolekcji K. Słowińskiego); okucie drewnianego czubka batuty gładkie, zaokrąglone na końcu, z prostym, liniowym grawerunkiem oraz inicjałem z datą. Według inskrypcji batuta została podarowana w 1891 r. nieznanemu dyrygentowi prawdopodobnie o inicjałach RK od austriackiego klubu alpejskiego z miejscowości Ennsthal i Admont

; Inskrypcje: na czubku: RK / 1891.; na pierścieniu: Section Ennsthal Admont, / des österr. Alpenclub.; Karta katalogowa:

Joanna Gul, konsultacja: Magdalena Szmida-Półbratek (Muzeum Miejskie Wrocławia)

;

<< Powrót